Nordians

NORDIANS

American Football Team

Příští zápas

Lukáš Buřt: Srdce a duše Nordians vrací tým na hřiště po pauze

Lukáš Buřt: Srdce a duše Nordians vrací tým na hřiště po pauze

Nordians odehráli svůj poslední soutěžní zápas v červnu roku 2019 a příští rok tak plánují comeback po 4 letech.

Čím to, že tým přežil tak náročné časy, které otřásly ne jedním amatérským sportovním celkem? Nebudeme přehánět, když prozradíme, že za tím je především obrovské odhodlání quarterbacka, kapitána a předsedy klubu, Lukáše Buřta. Lukáš je již 10 let jedním z hlavních hnacích motorů Nordians, mimo hřiště se stará o nespočet náročných úkonů, od financí klubu po organizaci zápasů, komunikaci s asociací, zázemí týmu a spoustu dalšího. Na hřišti je pak hlavně skvělým příkladem pro své spoluhráče a mimo něj výborným kamarádem, s kterým se vždy zasmějete, ačkoliv často na váš účet ???? Kdybychom ho měli charakterizovat jedním slovem, spolehlivost bude nejspíš nejvýstižnější. Rozhodli jsme se Lukášovi položit pár otázek a odstartovat tak sérii nedělních rozhovorů s členy týmu Nordians.
O: Jak dlouho u fotbalu jsi a co tě u toho stále drží?
Pokud se nepletu, tak u fotbalu jsem od roku 2012. Což už je nějaká doba, když se tak zamyslím. Drží mě u toho stále to stejné a tím je myšlenka vybudovat a udržet v Teplicích tým amerického fotbalu.
O: Co je těžší, hrát nebo se starat o chod týmu?
Určitě je náročnější starat se o chod týmu. Nejdřív jsem si myslel, že založení a organizace týmu bude procházka růžovým sadem, není to ale pouze o tom svolat tým a přijít na trénink. Když jsme začali řešit první ligový zápas a s tím navazující věci, tak jsem si teprve uvědomil, že to bude obtížnější, než jsem se domníval. Každý den je třeba něco řešit.
O: Jak těžký je sloučit pracovní život s tím fotbalovým, obzvlášť pro někoho, kdo se snaží tým i organizovat.
Sloučení těchto dvou odlišných věcí mi vzhledem k mé práci problém nedělá. Když je potřeba řešit něco fotbalového, tak to řeším. Obdivuji vedení klubů, které možnosti jako já nemají, přijdou večer z práce a musí řešit klubové záležitosti. Mimo jiné mi pomáhá s řízením klubu pár hráčů a hlavní trenér Jan Mertl.
O: Je něco z toho pracovního života, co jsi pak dokázal úspěšně aplikovat i do toho fotbalového? Především asi u organizace týmu?
Mám to takové dvousměrné. Díky fotbalu jsem se dosti věcí naučil aplikovat v pracovním životě a spoustu věcí z práce použiju při organizaci týmu. Každopádně jsem v pracovním životě nastřádal spousty dobrých kontaktů, které využívám právě pro správný chod týmu.
O: Jak těžké je pro amatérský sportovní tým zvládat vše po finanční stránce? Myslíš, že mají amatérské týmy v tomhle směru dobré podmínky? Případně je něco, co si myslíš nebo by sis přál, aby se změnilo pro lepší chod amatérských sportovních týmů?
Finančně je to dost náročné. Velká část našich příjmů do týmu vede skrze členské příspěvky, které jsou závislé na naší členské základně. Pro amatérské týmy existují dotace, ale to je kapitola sama o sobě, není to zrovna jednoduché jakoukoliv dotaci získat. Amatérským týmům by pomohlo jednodušší přerozdělování dotací určených pro sport.
O: Dáváš si i po těch letech nějaké cíle? Ať už hráčské, nebo z hlediska organizace, případně jaké?
Tento rok máme společný cíl jak ve vedení týmu, tak jako hráči a tím je absolvovat sezónu 2023. To je hlavní cíl, který motivuje celý tým.
O: Máš pocit, že je vývoj fotbalu v Česku na dobré cestě? Případně co by se mohlo nebo by bylo třeba změnit, aby to bylo ještě lepší.
Bohužel velkým krokem zpět nejen pro americký fotbal, ale i pro ostatní sporty byl COVID19. Omezoval se kontakt lidí, a nakonec se přestalo trénovat. To byl takový hřebíček do rakve. Nyní se snažíme vrátit do normálu a posílit hráčskou základnu, ale je to obtížné. Asociace amerického fotbalu dělá hodně pro své členy a okolí, což je správný krok pro americký fotbal v Česku.
O: Je nějaký moment, z té hráčské kariéry, na který rád vzpomínáš?
Za těch 10 let u amerického fotbalu mám mnoho vzpomínek, které si rád připomenu a ovlivnily mě. Každý trénink, zápas, společné posezení s hráči je skvělé a vždy se děje něco zajímavého a nezapomenutelného ((smích)).
O: A nějaké momenty, které bys raději zapomněl?
Pár takových momentů by se určitě našlo, ale nejsou určené k publikaci a nerad bych někoho veřejně urazil ((smích)).
O: Sezona 2023, jak to vidíš?
Jak jsem reagoval již dříve na nějakou z tvých otázek, cíl pro tento a nadcházející rok je jasný, a to absolvovat sezónu 2023. Jsem rád, že Jan Mertl přijal naši nabídku a stal se naším hlavním trenérem. Byl to ten správný odraz ode dna, který tým potřeboval. Podrobnější informace k připravované sezóně 2023 sdělovat nebudu, protože ty se určitě dozvíte v nějakém rozsáhlejším článku.
Děkujeme Lukášovi za rozhovor. Uzavřel to správně politicky. Opravdu vás do budoucna čeká hned několik větších oznámení, vše má ale svůj čas. ????

Diskuze

Poslední zápas

Teplice Nordians
Most Hunters
40:16
Podrobnosti

Tabulka

Události

Žádné nadcházející události.
nabor

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 4337
Posledních 30 dnů: 38 | Posledních 7 dnů: 10 | Poslední den: 0

© 2024 Nordians | Všechna práva vyhrazena | team@nordians.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne